Tuğba Dursun

Share

1978, İstanbul doğumludur. Avusturya Lisesi'nden sonra öğrenim hayatına 1996 yılında gittiği Amerika Birleşik Devletleri'nde devam etmiştir. Burada lisans ve yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 2003 yılında İstanbul'a geri dönmüştür.

İlk kez "pozitif yöntemlerle köpek eğitimi" ile 1999 yılında Amerika'daki ev arkadaşının köpeği Muffin sayesinde tanışmıştır. Bugün köpek eğitiminde pozitif metotların kalıcılığını savunuyor ve bunu yaymak için çalışıyor. Köpek sahiplerinin, köpeklerine insani sıfatlar yakıştırmak yerine onların ihtiyaçları doğrultusunda kararlar almalarının gerekliliğine, sorunların ancak doğru teşhislerle giderebileceğine inanıyor. Köpeklerin şiddet görmeden kendine ve idarecisine güvenen, güvenilir, dengeli ve iyi davranışlı birer pet olabileceklerini vurguluyor.

Tuğba Dursun diyor ki:

"Ne inat, ne kin, ne suçluluk, ne kıskançlık hatta ne de sadakat bir köpeğin sıfatı, bunların hepsi insana mahsus... Köpekler için belki de söylenebilecek en güzel şey uzlaştıkları. Köpeğinizi eğitirken uzlaşma yolunu seçin. Hayatı takas edin.
Bu sayfa Korsan'a, Quartz'a, Asko'ya, Any'e, Kaldi'ye, Skye'a, Kara'ya, Muffin'e, Lumpi'ye, Goldie'ye, Bozkurt'a, Misha'ya, Beyaz'a, Coco'ya, Sabine'e, Goose'a, Curly Sue'a (Suey), Dicky'e, Bizu'ya, Bonjour'a, Piti'ye, Cabbar'a, Bebe'ye, Pasha'ya, Nazlı'ya, Locco'ya, Kedi'ye, Naci'ye, Bıdık'a, Avarel'e, Samba'ya, Lui'ye, Goofy'e, Konkur'a, King Georg'a, Bobo'ya, benim ve sevdiklerimin yollarından geçen, izler bırakan, bazılarının sadece hikayesini dinlediğim, sokakta merhabalaştığım ve de henüz tanışmadığım, bizi daha iyi insanlar yapan tüm yoldaşlarımıza adanmıştır."

 

Katıldığı Kurs ve Seminerler

Profesyonel eğitmenlik hayatına hocalığını Yiannis Arahovitis'in yaptığı Stardogs Akademisi'nin Köpek Eğitmenliği Sertifika Programı'na devam ettiği sırada başlamış ve o günden bugüne mesleğinde teoride ve pratikte kendini geliştirmeye ara vermeden devam etmiştir. Seminerlere, kurslara, konferanslara katılarak, kitaplar okuyarak, videolar izleyerek köpek davranışları ve eğitiminde en gelişmiş yöntemleri takip etmektedir. İşinde tutkusunun, disiplininin, prensiplerinin ve ideallerinin peşinde koşmasının başarı getireceğine inanmaktadır.

• 31 Ocak 2010, Pozitif Eğitim Semineri, İstanbul. Yiannis Arahovitis tarafından İstanbul Veterinerler Odası'nda veteriner hekimlere ve köpek eğitmenlerine pozitif eğitim anlatılmıştır.

• 9-10 Nisan 2010, Arama Kurtarma Semineri, İstanbul. Göktan Eker ve Şemseddin Şayan tarafından verilmiştir.

• 22-27 Şubat 2011, Arama Kurtarma Köpekleri Eğitim Haftası, İstanbul. Şemseddin Şayan tarafından verilmiştir.

• 5-6 Mart 2011, Agility Semineri, İzmir. 2001 yılında Agility Dünya Şampiyonu ünvanını elde eden Jenny Damm tarafından verilmiştir.

• 1-3 Nisan 2011, Uluslararası Hayvan Davranışları Uzmanları 2011 Yıllık Kongresi. Rhode Island, A.B.D.

• 7-8 Mayıs 2011, Spor Köpeği Frizbi Semineri, İstanbul. Tarkan Özvardar tarafından verilmiştir.

• 14-15 Mayıs 2011, Agility Semineri, İstanbul. Sharon Savage Yıldız tarafından verilmiştir.

• 22 Ekim 2011, Agility Semineri, İstanbul. Sharon Savage Yıldız tarafından verilmiştir.

• 29 Aralık 2011, Agility Semineri, İstanbul. Zsofi Biro tarafından verilmiştir.

• 26 Mayıs 2012, IRO Arama Kurtarma Sınavı Hazırlık Kampı, İstanbul. Şemseddin Şayan tarafından verilmiştir.

• 23-24 Haziran 2012, Agility Semineri, İstanbul. Bernd Hüppe ve Susi Novak tarafından verilmiştir.

• 22 Mart 2013, merkezi Amerika'da bulunan, kişinin köpek eğitmenliğinde yeterli bilgiye ve donanımını belirleyen sınavı yapan, bu konuda dünyada tek olan kurum CCPDT'nin (Cerfication Council for Professional Dog Trainers - Profesyonel Köpek Eğitmenleri için Sertifikasyon Heyeti) sınavına girmiştir.

• 18 Nisan 2013, CCPDT'nin sınavını %94 skorla geçmiş, Sertifikalı Profesyonel Köpek Eğitmeni, "CPDT-KA" ünvanına layık görülmüştür.

• 19-21 Nisan 2013, Uluslararası Hayvan Davranışları Uzmanları Sempozyumu 2013, Rhode Island, A.B.D.

        • 23-24 Kasım 2013, Agility Semineri, İstanbul. Zsofi Biro tarafından verilmiştir.

        • 29-30 Mart, 2014, Agility Semineri, İstanbul. Nalle Jansson tarafından verilmiştir.

Verdiği Şehirdışı Seminerler

         • 5-6 Nisan, 2014, Denizli. Modern Metotlarla Köpek Eğitimi Semineri.


Not: Bugüne kadar katıldığı seminerlerde ve verdiği derslerde hiçbir zaman dominant eğitim metotlarını uygulamamış ve desteklememiştir.