Köpeğinizin aslında bir köpek olmadığını görmek için...

 

Ben Joker’le (Labrador Retriever) tanıştıktan sonra Joker 3 aylıkken genel bir eğitim almasını istediğimden eğitmen arayışlarına başladım ve Joker’in ilk arkadaşı Godin’in sahibinin tavsiyesi üzerine Tuğba ile tanıştım. Tuğba ile ilk görüşmemde enerjisi ve sıcakkanlılığıyla beni ikna etti ve Joker’in eğitimine başladık.

Joker’i verdiği eğitimlerle adeta bir insana dönüştürdü. Eğitimin sonrasında ise parkurlarla ve diğer buluşmalarımızda Joker’e gitgide daha  fazla şey öğreterek Joker’in her söylediğimi anlamasını sağladı. Şu anda ise Joker 2,5 yaşında ve Joker ile konuşarak anlaşıyoruz her söylediğimi anlıyor ve bana da istediği şeyleri hareket ve davranışlarıyla anlatıyor. Tuğba’ya bu durumdan dolayı çok çok teşekkür ediyorum ve sizin de çok iyi bir pozitif eğitmen olan Tuğba ile bir an önce tanışmanızı öneriyorum. Emin olun eğitimin sonunda siz ve dostunuz çok mutlu olacaksınız.

Ömer Genç

"Al, bu senin köpeğin!"

Sonunda kendi evime çıkarak köpek alma hayalime iyice yaklaşmıştım. Sokakta ya da barınakta yaşayan, sahiplendirilmeye çalışılan, ihtiyacı olan bir hayvan olsundu da ne olursa olsundu. Tuğba'dan yardım istedim. Önce "Ne olursa olsun" diyerek yola çıkılmayacağını anlattı bir bir... Beni iyice tanıdı... Sonra beraber benim köpeğimin nasıl olması gerektiği hakkında kriterleri çıkardık ortaya...

Devamını oku...

"My dog's manners and social skills improved."

I have been traveling to Turkey to play professional basketball for many years, but 2010 was the first time I decided to bring my Labrador along. I was worried that, with all the travel I do while living in Turkey, I wouldn't be able to find someone to give her the level of care she and I are both used to.

Devamını oku...

"Bir köpekle yaşamanın ne kadar güzel olduğunu anladım."

Tuğba ile tanıştığımızda köpeğinden bıkmış, sabrı tükenmiş bir köpek sahibiydim. Köpeğim Mocha'nın tam bir baş belası olduğunu düşünüyordum. Mocha enerji seviyesi yüksek, yerinde duramadığı gibi kontrolsüz hareketlerde bulunan bir köpekti. Mocha'nın eğitimine benim isteklerim, beklentilerim doğrultusunda başladık.

Devamını oku...

Laika’yla karşılaşmamın öyküsü...

Laika benim Labrador prensesim. Aslında ona prenses demek oldukça güç çünkü hal ve tavırları, zevk ve heyecanları genelde çamur ve pislikten oluşuyor ama, içinde bir prenses, bir melek uyuyor ve en can alıcı anlarda uyanan bu melek, göz dolduruyor.

Laika’yı Şile’den anne altından almaya gittiğimde, henüz iki buçuk aylıktı. Sahiplenmeden önce birçok araştırma yapmış ve bir Labrador sahibi olabileceğime inanmıştım. İnanmıştım ama, okunanlar, hayal edilenlen ve yaşanabilecek olanlar arasında bu denli fark olabileceğini unutmuştum.

Devamını oku...

"Yüzecek!" derse... kesin yüzecek!

Çok tatlı Golden Retriever köpeğimiz bize geldikten sonra en uygun eğitim seçeneklerini gözden geçirmeye başladık. Ama klasik köpek eğitim yerlerine yollarsak en az 1 ay ayrı kalacağımız için buna dayanamayacağımıza karar verip eğitim işinden vazgeçtik. Sonra babam bir gün Tuğba’yı bulmuş, tuttu kolundan getirdi. Kız pozitif köpek eğitimi diye birşeyler anlattı, "Evde ders veriyorum, köpeğe vurmak yok!" diye diye kafamıza girdi ve başladık.

Devamını oku...

"Aslında biz sahipleri eğitiyor."

Oğlum henüz 3 aylıktı Tuğba ile tanıştığında. Başta eğitim aldırmaya karşı olan sahiplerden biriydim ben de... Sadece bana ait olan ilk dostumdu Hector. Bebekken yaptığı yaramazlıklar hoşuma gider ve onun bu yaramazlıklarını izlemekten, onunla uğraşmaktan zevk alırdım. Tabii o zamanlar bu yaramazlıkların ileride beni zor durumda bırakacağını bilmeden...

Devamını oku...

"Seni seviyoruz..."

Tuğbacığım seninle tanışmamız Köpük'ümüzün hayatımıza dahil olmasıyla beraber başladı. Davranış sorunlarımız vardı. Daha önce köpeğimiz olmasına rağmen Köpük bizi bir hayli zorlamıştı. Veteriner hekimimizin seni önermesiyle hayatımızda büyük değişiklikler oldu.

Devamını oku...