"Bir köpekle yaşamanın ne kadar güzel olduğunu anladım."

Share

Tuğba ile tanıştığımızda köpeğinden bıkmış, sabrı tükenmiş bir köpek sahibiydim. Köpeğim Mocha'nın tam bir baş belası olduğunu düşünüyordum. Mocha enerji seviyesi yüksek, yerinde duramadığı gibi kontrolsüz hareketlerde bulunan bir köpekti. Mocha'nın eğitimine benim isteklerim, beklentilerim doğrultusunda başladık.

Hayatımıza Tuğba'nın gösterdiği yoldan devam ederken bir köpekle yaşamanın ne kadar güzel olduğunu anladım. Yaptığım, söylediğim, uyguladığım ne var ne yoksa yıkıp, bana bir köpekle nasıl yaşanır öğrettiği için, benim komutları uygulamaz dediğim köpeğimin sayısız komutlar öğrenmesini sağladığı için, kontrolsüz hareketleri hiç bitmez dediğim köpeğimi yaşanılası bir köpek haline getirdiği için aslında bu yazı Tuğba Dursun'u anlatan değil, ona teşekkürlerini sunan bir yazıdır.

Mocha artık 3 yaşında, ömrüm yettiği, yanımda olduğu süre bu mutlu hayatımız son bulamaz. Bana göre çok zor, bir eğitmene göre kolay ve biliyorum ki bir çok köpek sahibine de zor gelecek sorunları sorunsuz bir şekilde Tuğba sayesinde atlattık. Sorunları atlatmış olmanın rahatlığıyla biz artık tabiri caizse günümüzü gün edip, birçok köpek ve sahiplerini uzaktan gülerek izliyoruz.

Bir köpekle hayatı paylaşıyorsanız hayatınızın her anında yeniliklere açık olmayı öğreniyorsunuz. Bir kopekle yaşarken ondan öğreneceğiniz çok şey oluyor. Öğrenebilmeniz için de onun bakış açısını yakalamanız gerekiyor. Mocha da, bende çok şanslıyız ki çıktığımız bu yorucu yolda Tuğba ile tanışma şansına sahibiz. Her gün köpeğimle ilgili yeni şeyler öğrenmeyi istediğim için, onu anlamama yardımcı olduğu için, yanlışlarımı doğrularımı gösterip beni en iyi sahip kategorisinde şahlandırdığı için hayatımızda iyi ki var.

Bana Mocha'nın aslında bir baş belası olmadığını gösterdiği için Tuğba Dursun'a teşekkürler.
Mocha'dan çok problem sebebi olan bana, sabır gösterip doğru yolu gösterdiği için teşekkürler.
Tüm dikkatini toplayarak işini en doğru şekilde yaptığı için, Mocha'ya ögrettiği sayısız komutlar için teşekkürler.
Sahip kopek ilişkimizi güçlendirip bizi en yakın arkadaş konumuna getirdiği için TEŞEKKÜRLER.

Çiğdem Sadullahoğlu

Ya da

Mocha & Çiğdem ;)