Sürpriz Ödül

Eğitimlerimde belirli bir aşamada öğrencilerime "sürpriz ödül" konusunu işlerim. Bunun için eminim her eğitmenin zamanla tecrübeyle kazandığı oturmuş bir ifadesi vardır, ben bu tabiri kullanıyorum. En yalın anlatımı; köpeğinizin siz söylemeden, kendiliğinden yapmayı seçtiği doğru bir davranışını, beklemediği bir zamanda -bazen de beklemediği oranlarda- ödüllendirmedir. Örneğin; yemek esnasında masadan dilenmeyip uslu uslu yattığında, koltuğa çıkmayıp yatağını seçtiğinde, kapıdan gireni atlamadan karşıladığında, kovalamamayı, havlamamayı seçtiğinde ve bunun gibi yüzlercesi... Her ne koşulda ve ortamda olursa olsun, doğru seçimlerini sürpriz ödüllerle beslerseniz eğitiminde ve ilişkinizde inanılmaz yol alır ve davranışlarının kalıcılığını da sağlarsınız.   

Devamını oku...

Kamera Arkası

Çoğu köpek kameranın karşısında yalanır, kaşınır, esner, kafasını başka yöne çevirir...Bunlar o anki rahatsızlığını, bu durumdan kaçınmak istediğini ifade eden, kendini ve sizi sakinleştirmek için kullandığı beden dili.

Devamını oku...

Zeka Küpüm

Asıl öğrencim videonun başında fotoğrafta gördüğünüz üç bacaklı Golden Retriever Afitap, hikayesi uzun. Kısaca özetlersem, dünya tatlısı. Maya onun en yakın arkadaşı. Sahibesi Veteriner Hekim Diren Oralkan onları "zeka küpüm" diye seviyor.

Devamını oku...

Tanıştığımıza memnun oldum!

İyi ki biz insanlar birbirimizi böyle selamlamıyor ve birbirimiz hakkinda bazı şeyleri bu şekilde öğrenmiyoruz. Eski kafalı da diyebilirsiniz, ama tokalaşmayı ve konuşmayı tercih ediyorum.

Devamını oku...

Dandini Dandini Dastana...ZZZzzz

Eğitime gitmeye hazırlanırken gelişiyor hepsi. Çantamı "lazımlar listemle" doldururken, ibb.gov.tr ye gir, köprünün durumuna bak, kahvenin altını kapat, telefonunu al, anahtarını unutma, su kabını kontrol ettin mi?...Hani vardır ya insanın kısa telaşlarının içinde kendi kendine konuşup soruları emir kipleriyle cevapladığı kabalaştığı anlar, yanında biri olsa gak deme gafletinde bulunsa azarı atacağı. Pis telaş.

Devamını oku...

Bir sorunun kaç cevabı vardır?

Hep söylerim, yanlış kararlar almamak için köpeğinize insani sıfatlar yakıştırmayın.

Kıskançlık

Köpeklerin kıskanıp kıskanmadıkları tartışılan bir konudur. Kıskanıyorlarsa bile, bizim anladığımız kıskançlık gibi bir şey mi bu? Sahipler genellikle biriyle öpüştüklerinde veya birine sarıldıklarında, köpeklerinin araya girmesini veya üzerlerine atlamalarını “kıskançlık” olarak adlandırırlar.

Devamını oku...

Sarılsak da mı yaklaşsak, sarılmasak da mı yaklaşsak?

Hepimizin içi kıpırdıyor böyle fotoğrafları görünce. Sosyal medyada birbirimizle paylaşıp duruyoruz. Beğeniyoruz, yorumlar yazıyoruz. Seviyoruz, bu karenin içinde biz olmak istiyoruz. Şuna bak, bir de çenesini öpüyor...

Devamını oku...