"Yüzecek!" derse... kesin yüzecek!

Share

Çok tatlı Golden Retriever köpeğimiz bize geldikten sonra en uygun eğitim seçeneklerini gözden geçirmeye başladık. Ama klasik köpek eğitim yerlerine yollarsak en az 1 ay ayrı kalacağımız için buna dayanamayacağımıza karar verip eğitim işinden vazgeçtik. Sonra babam bir gün Tuğba’yı bulmuş, tuttu kolundan getirdi. Kız pozitif köpek eğitimi diye birşeyler anlattı, "Evde ders veriyorum, köpeğe vurmak yok!" diye diye kafamıza girdi ve başladık.

Eğitim ilerledikçe Bobo oturmayı kalkmayı, beyefendi olmayı öğrendi. Biz de ilk kez köpek sahibi olan bir aile olarak Bobo’ya nasıl davranacağımızı öğrendik.

Bir gün Tuğba tutturdu "Dans etmeyi öğretelim." diye. Köşede duran kırık şemsiyenin sapını aldı, Bobo’yu etrafında döndürecek aklı sıra. Ama Bobo sopayı görünce arazi oldu. Sonra Tuğba’ya, annemin biz yemek yerken sofra etrafında dolanmayı çok seven Bobo’yu şakacıktan korkutma aracı olarak o kırık şemsiyeyi kullandığını itiraf etmek zorunda kaldık. Annem kibar bir azar işitti Smile

Tuğba sadece canımızdan bir parça olan Bobo’yu eğitmekle kalmadı, aynı zamanda bütün aileyi hizaya soktu. Her ne kadar bu şekilde eğitim veren birini daha görmemiş olsam da Tuğba’dan daha iyisinin olabileceğini zannetmiyorum. Ben hayatımda herhangi bir köpeğe bakarken gözlerinde bu kadar büyük kalpler oluşan bir kişi daha görmedim. Durum böyle olunca Bobo’nun Tuğba’ya karşı artan ilgisini kıskandığımız bile oldu.

Özetle, Tuğba süper! Gerçekten. Biz onun eğitim verdiği ilk ailelerdendik. O zamanlar bu işi babasından gizli yapıyordu, şimdi gitti kendi parkurunu kurdu, evini bu sevimli yaratıklara açtı, en önemlisi babasına durumu anlattı.

Golden Retriever’lar süper yüzer derler, Bobo’muz denize 5 metreden fazla yaklaşmıyor. Şimdi kız tutturdu "Ben bunu yüzdürürüm." diye, yeni hedefimiz çocuğu yüzdürmek. Biz çok denedik oyunlarla, ödüllerle, olmadı. Ama Tuğba’ya güveniyorum, "Yüzecek!" derse… kesin yüzecek!

Esra Giresunlu – 21
Bale Öğretmeni